Oddíl šerm

Ve vršovickém Sokole se začalo šermovat již v roce 1926, avšak teprve s otevřením nové vršovické sokolovny v roce 1933 se šermíři dočkali svého sálu a mohli tak začít trénovat v podmínkách, které rozhodně nebyly v té době v Praze obvyklé. Vedle kvalitního zázemí nechyběli ani výborní trenéři
a nadaní sportovci jako Albín Richter, Raymund Pelíšek, František Kříž, Rudolf Kratochvíl, mistryně světa Marie Šedivá, Jaroslav Krůba a mnozí další.

V roce 1948 ale vzniká koncepce jednotné tělovýchovy, ve které není pro Sokol místo. Tím také končí slavná éra prvorepublikového šermu ve Vršovicích. Oddíl se rozpadá a jeho členové většinou odcházejí do jiných pražských i mimopražských oddílů.

Nucená pauza vršovického šermu trvala dlouhých 40 let. Koncem roku 1991 inicioval obnovení šermu ve Vršovicích Miroslav Doležel. Společně s dalšími nadšenci - nejprve s Markétou Bláhovou a Rudolfem Kratochvílem, později s Janem Houžvičkou, Martinem Chaloupkou, Luďkem Urbanem a Václavem Perlíkem, vybudovali regulérně fungující oddíl. Věřme, že velké úsilí, které svému snu, společně s mnoha dalšími věnovali, položilo trvalý základ oddílu, který nezanikne ani po ukončení aktivní činnosti jeho budovatelů.

Oddíl šermu je řádně registrován u ČESKÉ OBCE SOKOLSKÉ a v ČESKÉM ŠERMÍŘSKÉM SVAZU.
V roce 1998 byl oddílu přiznán statut „vybraného oddílu mládeže“ ČOS. Oddíl ročně pořádá 3 turnaje – Turnaj o JARNÍ POHÁR, MAGISTRÁTNÍ TURNAJ a turnaj o CENU RUDOLFA KRATOCHVÍLA. Nově pořádá i turnaj pro kategorii seniorů – VETERÁNSKOU VRŠ.

Cílevědomou práci trenérů potvrzují pravidelnéúčasti jeho členů na finálových turnajích mistrovství České republiky a o letních prázdninách na šermířských soustředění v Bystřici nad Pernštýnem.

Výbor oddílu:

• Ing. Miroslav Doležel, předseda
  • Markéta Holá - Mišková

Nábor:

• probíhá průběžně
  • přijímáme nové členy od cca 12 let věku

Věkové kategorie v oddíle:

• mini záci/žačky
  • mladší žáci/žačky
  • žáci/žačky
  • kadeti/kadetky
  • junioři/juniorky